ABC Borderline

Zapanujmy nad chaosem

• Nie jesteś zalogowany.

#76 2015-10-22 16:19:27

leżyiudaje
Użyszkodnik forum

Re: Inne książki o BPD

Tu, jak by kogoś interesowało, leży książka Eda G. Goldstein "Zaburzenia z pogranicza. Modele kliniczne i techniki terapeutyczne".

http://chomikuj.pl/mouseindaspace/BORDE … apeutyczne

Sorry za jakość zdjęć z aparatu, ale nie mam skanera.

Jestem Użyszkodnikiem i o tym wiem - wiem o tym, że jestem Użyszkodnikiem...

#77 2019-07-05 21:51:30

baltazar
Moderator
Re: Inne książki o BPD

Zenon Waldemar Dudek
Terapia stanów pogranicza
Warszawa 2019
Około 160 s., z tego właściwie o borderline ostatnie 50. Autorskie spojrzenie:
- osobowość pogranicza to niedokończona próba zbudowania osobowości, "płynna tożsamość",
- skutek traumy/przeżyć urazowych/inicjacji negatywnej (odrzucenia, naruszenia granic fizycznych, chłodnych intensywnych relacji), braku oparcia w stabilnym opiekunie,
- "pożycza" objawy z różnych diagnoz, zajmuje miejsce między osobowością mnogą a schizofrenią, nerwicami a zaburzeniami afektywnymi, zaburzeniami odżywiania a schizoafektywnymi, zaburzeniami osobowości a zaburzeniami schizotypowymi, stany pogranicza są "punktem startowym" większości zespołów psychiatrycznych,
- presja wewnętrznych lęków wyzwala wszystkie typy zaburzeń, ale każde z nich zatrzymuje się na granicy wybuchu/kryzysu [nie doprowadzając do pełnowymiarowej choroby psychicznej?].
Charakterystyczne problemy z sobą powodujące zamęt i nieuzasadnione cierpienie:
- pozorny spokój skrywa chłód emocjonalny, pustkę lub psychiczny bezwład,
- brak poczucia stabilności, świadomość że jest się w potrzasku, nie ma dokąd uciec,
- utrudnione doświadczanie siebie bez specjalnego pobudzenia,
- napięcie prowadzi do odraczania lub regresji do dziecięcych zachowań (hazard, ryzykowny seks, narkotyki, magiczne myślenie, infantylna religijność), napadów paniki i myśli samobójczych,
- rozszczepienie doświadczeń na wartości skrajne ("złe" i "dobre"), bezradność wobec przeżyć powodująca skrajne emocje (wściekłość, zemsta, nienawiść albo zachwyt, podziw),
- zmienne poczucie własnej wartości, raz skupione na czymś pozytywno-fascynującym, raz na negatywno-tragicznym,
- nieprawidłowe używanie emocji (zaangażowanie w sprawy, na które nie ma się wpływu) i myślenia (ocenianie spraw przegranych zamiast wyciągnięcia wniosków),
- zaprzeczanie oczywistym faktom [trudno mi to przyjąć, a wręcz zaprzeczyłbym - czy to zatem oczywisty fakt? img/smilies/wink].
wpływające na relacje z innymi:
- próby przystosowania do wymagań środowiska kosztem integralności psychicznej, "egzystencja na niby" [- tworzenie sztucznego wizerunku na potrzeby innych?],
- rozszczepienie postaw i zachowań w sytuacjach społecznych (jednoczesne nastawienie na "tak" i na "nie")
- identyfikacja projekcyjna emocji - przypisywanie własnych emocji innym osobom, np. negatywnych czy agresywnych, własne porażki przypisywane okolicznościom lub innym osobom,
- prymitywna idealizacja - zachwyt, w momencie zranienia (lub bycia zawiedzionym) zmienia się w krytykę lub odrzucenie,
Reakcje osoby z borderline wobec innych:
- atak wobec siły i zdecydowania,
- poczucie zranienia/lekceważenia wobec chłodu i zdystansowania,
- odmawianie znaczenia wobec słabości,
- poczucie komfortu wobec zgodności,
- uwielbienie wobec szczerej pomocy.

BPD to "piekło z dużą domieszką raju".

Stopka forum